Erasmus adventures in Jyväskylä, Finland

Kayak polo

In English here

Už jste někdy slyšeli o sportu/hře kayak polo? Já také ne… alespoň do minulé neděle, kdy jsme podnikli kanoe tour a průvodce nám řekl, že bychom mohli tuto hru vyzkoušet další den. OK, proč ne 🙂

Ve zkratce, kayak polo se hraje v kayacích (to jste určitě netušili 🙂 ) na hřišti na vodě. Jsou zde 2 sítě zavěšené ve vzduchu jako branky, kam se hráči snaží hodit balón (vstřelit gól). Obvykle se hraje 5 na 5 hráčů.

Byly se mnou 3 mé kamarádky – Marie z Německa, Elli z Rakouska a Sophie z Francie. Dostali jsme plnou výbavu – vodáckou vestu, přilbu, pádlo, kayak a také takovou tu sukni pro zakrytí otvoru kayaku. Obdrželi jsme nějaké základní instrukce a šli hrát.

Všechny fotky pořídila Linda Kluge

Nejprve jsem si myslel, že budeme hrát jen mezi (naprostými) začátečníky, ale hrálo s námi 6 finů, kteří tuto hru již nějakou dobu hrají. Začátek byl náročnější, kvůli zažití si ovládání kayaku, ale pak už to šlo. Hráli jsme asi 2 hodiny, což bylo dost vyčerpávající kvůli stálému přesouvání se po hřišti – “Máme balón, do útoku! … Ztratili jsme ho, rychle zpátky do obrany!” A také sezení v kayaku nebylo úplně pohodlné.

Po hře už jsme mysleli, že půjdeme domů, ale byli jsme pozváni do sauny. Pro všechny z nás to byla první příležitost vyzkoušet saunu ve Finsku, tak jsme ji využili. Sauna byla velice vítaným odpočinkem po celkem náročné hře a koupání se v jezeře po ní bylo vynikající.

Během hry měl každý přilbu zakrývající i obličej, takže jsem až po hře zjistil, že ostatním hráčům je okolo 30-50 let. Dozvěděli jsme se, že jsou skupina přátel, kteří takto hrají pravidelně 1-2x týdně a někdy přiberou i nováčky pro doplnění počtu.

Kromě vyzkoušení nového sportu/hry a také finské sauny to byl s těmito Finy nádherný večer. Byli velice pohostinní a přátelští 🙂

 

Dodatek – co dělat, když se v kayaku převrátíte?

Instruktáž měla i jednu “srandovní” část – co dělat, když se převrátíme (tedy budeme mít hlavu ve vodě). Jsou 2 možnosti – vyndat ruce ven z vody a počkat, než k nám někdo dopluje, abychom se mohli o jeho kajak opřít a převrátit se zpět. Za 10 sekund bychom měli být zpátky na vzduchu a zpět ve hře.

Další možnost je oddělat gumovou “sukni” zakrývající otvor kayaku a vysoukat se ven z lodi. Zpět na vzduchu bychom měli být za 2 sekundy, ale venku ze hry na 3-5 minut kvůli nutnosti dotáhnout kayak na břeh a vylít vodu. No, 2 sekundy, nebo 10… 🙂