Erasmus adventures in Jyväskylä, Finland

Pre-Erasmus (rozhodování se)

In English here

Samozřejmě, že jsem o Erasmu věděl již dlouho, ale nějak pro mě bylo těžké si představit, že bych odjel žít do jiné země třeba jen na měsíc, ne tak na celý semestr… Obával jsem se nového prostředí a nutnosti se kompletně spoléhat sám na sebe. Také jsem nevěřil svým schopnostem v mluvené angličtině, zejména kvůli nedostatku praxe.

Pak se ale vše začalo pomalu měnit. Začal jsem svůj malý “domácí Erasmus”, když jsem se dostal do prostředí zahraničních studentů studujících na mé univerzitě. V lednu 2014 jsem se stal “buddy” (anglicky kamarád) v místní sekci ESN (Erasmus Student Network), což zjednodušeně řečeno znamená, že jsem přijíždějícím studentům pomáhal a snažil se, aby pravděpodobně nejlepší období jejich života probíhalo hladce a oni si jej jen užívali. Najednou jsem se dostal do mezinárodního prostředí plného skvělých lidí (mezinárodních i čechů) a úžasných zážitků… a do toho všeho jsem se zamiloval! 🙂

S kamarády z Mexika, Ruska a Polska

S kamarády z Mexika, Ruska a Polska

Na obědě s novými zahraničními studenty mé fakulty v průběhu orientačních dní

Na obědě s novými studenty mé fakulty v průběhu orientačních dní

Výlet do Vánoční Vídně

Výlet do Vánoční Vídně

Mnoho mých nových kamarádů mi říkalo, jak úžasný Erasmus je. Pamatuji si jednu slečnu, kterou jsem sotva potkal a která se mě zeptala, zda už jsem byl na Erasmu. Její reakce na mé “ne” byla jednoduchá a celkem intenzivní: “Jeď! Nepřemýšlej o tom a prostě jeď!” Nebyla jediná, kdo mi tohle říkal. I já sám jsem věděl, že Erasmus je skvělá příležitost zkusit něco nového někde hodně daleko a hlavně vystoupit ze své komfortní zóny, což mě může neskutečně posunout v mnoha směrech.

Díky velmi častému používání angličtiny jsem si začal uvědomovat, že dříve jsem se především obával chyb, což paradoxně vedlo k mnohem více chybám 🙁 Jedné obavy jsem se zbavil a po nějaké době mimo domov na kolejích jsem si začal představovat, jaké by to mohlo být na Erasmu.

A aniž jsem si to tehdy uvědomil, tohle byl zlomový bod – začít si představovat, jaké by to mohlo být…